Nový fanoušek českého minibasketbalu, aneb pískej rovinu, voe

a tak si postěžuji alespoň vám, nikdy nevíte, ke komu všemu se můj pohled na věc dostane…. :-)

V uplynulých dnech k nám zavítali fanoušci z celé republiky, a bylo se na co koukat… zatímco na hřišti holky bojovaly v duchu fair play a byly k vidění nádherné souboje nejmenších basketbalistek, na tribunách už to tak moc fair nebylo, play už tam samozřejmě nebylo vůbec.

Jak vypadá takový typický fanoušek českého minibasketbalu? V našem případě dětí do 11ti let?

Je vždy v barvách klubu, ne žádná lacná trika, „když už jedu takovú dálku, tak ať nějak vypadám, ne?“ Aby nebylo pochyb o tom, komu vlastně fandí, má na zádech číslo se jménem. To mi připadá celkem fajn, děti cítí podporu, klub cítí podporu, trenér cítí podporu, město cítí podporu, český basketbal cítí podporu. A jdeme dál, správný fanoušek má fandící nástroj, buben, píšťalku, klapačku, řehtačku, ťukačku, klepačku a „já budu, mámo, jen békat, já na to stejně neumím“. Tak to by bylo, přátelé, také fajn. Naučíme se nějaké ty fandící pokřiky a holky to požene dopředu. A máme tady první kámen úrazu – kdy se vlastně může troubit a bubnovat a békat? No nejlépe celý zápas, ale říkám ti, „ty hovado, netrub, když ta moje holka háže ty šestky, ne?“ A uhodili jsme hřebíček na hlavičku, totiž fanoušek českého minibasketbalu začíná být vulgární a myslí si, že se to v tom davu tak nějak ztratí. A přátelé, to už není ani trochu fajn. A tak děti kromě hlášek „Holky, do toho a jste nejlepší“ slyší i „Ty čů.., ta pí… s tou píšťalkou“ a tak…. Nad některými nadávkami je mi stydno a rozhodně bych nechtěla, aby tak mluvila paní učitelka před mými dětmi ve třídě. Ale českému fanouškovi minibasketbalu je to jedno, protože (a je tady kámen úrazu číslo 3) od rána pije, protože „venku je takový vedro, že se to nedá vydržet, Libuško“.

Dalším charakteristickým rysem tohoto fenoménu je, že je se vším nespokojený. Začne to tím, že českého fanouška špatně ubytujete. „Hele, Simčo, já jsem koukal na ty hotely v Liťáku, je to tam hrozně drahý, pojedem za těch dvěstěpade. „No jo, ale za těch dvěstěpade je ta postel tvrdší než za sedmset, není telka a minibar na pokoji. „Tak já celý rok dřu, abych tady běhal jako kretén, nemají tu výtah a kde je hotelová služba?“ Jídlo docela ujde, sice měl fanoušek chuť na svíčkovou a byla rajská, ale fanoušek je skromný a nějak se s tím popasuje.

Pouze, když jeho tým vyhraje, je ochoten trochu přimhouřit oko. Za nic to sice nestojí, ale ty holky to navzdory nepřízni osudu daly a my jsme dobrý. Takový český fanoušek by byl totiž ve všem lepší, lépe by pískal, lépe by trénoval, lépe by obsluhoval časomíru, lépe by… jenže teď na to nemá čas nám to ukázat a asi nikdy mít nebude.

Český fanoušek každému tyká, jedno, kolik vám je let, jak dlouho jste studoval, jste-li žena nebo muž, jaké máte postavení a už vůbec je mu jedno, kolik času trávíte tím, abyste trénoval, pískal, organizoval a vzdělával se. „Prostě, to jsi posral, to je vostuda, vždyť je to republika, ne?…Tobě je to asi úplně všechno jedno, ne?“ (konec citace). Vlastně ještě ne – „A pískej, rovinu!“. „Vždyť ta moje holka už má 4 fauly a sotva se jí dotkla, soupeřka má sice taky 4, ale ta hraje víc agresivně a jednou Terezku úmyslně plácla přes rameno.“

Tak já na to tykání navážu – český fanoušku minibasketbalu, prober se! Udělejme z místa, kde se setkávají naše děti, důstojné místo a nevšímejme si toho, kolikrát kdo zapískal kroky a faul, jestli hráčka soupeře právě stojí ve vteřinách a že Lucinka na časomíře špatně zmáčkla dvacetčtyřku. Naučme naše děti čestně vyhrávat, ale také prohrávat se silnějším soupeřem. Český fanoušku, fandi rovinu a fandi srdcem.

Omlouvám se všem slušným, usměvavým, nenadávajícím, nestěžujícím si, báječným fanouškům basketbalu. Je vás dost, nenechte se překřičet.

Vaše Monika Matušková, trenérka, organizátorka a ta, co chce, aby se k sobě lidi chovali slušně

 

Sociální sítě

Zanechat komentář

Musíte být přihlášen , abyste mohl psát komentář.

Nejbližší události

Nejsou žádné plánované akce.

Statistika návštěvnosti

Návštěvy

Stránky|Návštěvy |Hosté

  • Posledních 24 hodin: 13 041
  • Posledních 7 dní: 98 229
  • Posledních 30 dní: 397 656
  • Právě teď: 35